Josefu Mašínovi je dnes 80 let

8. 03. 2012 19:32:45
Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři, při jejichž akcích zemřelo šest lidí, jsou tématem diskuzí především v době udělování státních vyznamenání - to, zda si nejvyšší státní pocty zaslouží či nikoli rozděluje českou veřejnost již řadu let. Během té doby dva z trojice přeživších členů skupiny Ctirad Mašín a Milan Paumer zemřeli, mladší z bratří Mašínů Josef slaví 8. března osmdesátiny.

riam povýšeného na generála) Josefa Mašína, hrdiny protinacistického odboje popraveného v roce 1942 německými okupanty, se nemohli smířit s převzetím moci komunisty. Nejprve se pokoušeli o sabotáže, později plánovali (dočasný) odchod z Československa. Ten však byl prozrazen a Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech.

Na počátku 50. let bratři společně s dalšími lidmi pokračovali v sabotážích. V září 1951 se vloupali do policejních stanic, aby získali zbraně; zastřelili při tom dva příslušníky SNB. V srpnu 1952 přepadli auto s výplatami, při potyčce zemřel ozbrojený pokladník. Poslední akcí skupiny byl pokus (úspěšný pro tři z pětičlenné skupiny) přejít přes východní Německo do Západního Berlína. Při něm zemřeli tři východoněmečtí policisté.

Josef Mašín, stejně jako jeho starší bratr Ctirad, který zemřel loni v srpnu v USA, o svých činech v poválečném Československu a při útěku nepochybuje. "Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem... Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni," řekl před časem. Z rodné země podle svých slov neodešli proto, aby si zlepšili svůj život, ale aby se zapojili do boje proti komunismu a vrátili se buď s americkou armádou (v případě tehdy hojně zmiňované možné další světové války), nebo jako protikomunističtí odbojáři.

"V únoru 1948 komunisti udělali ozbrojený převrat, vyhlásili třídní boj, občanskou válku části obyvatelstva Československé republiky. Komunistům nestačilo své, takzvané třídní nepřátele zavírat, posílat na nucené práce a popravovat. Občané snažící se opustit zem trpící pod knutou vítězného proletariátu byli na hranicích zákeřně vražděni jejich ozbrojenými posluhy," řekl loni v rozhovoru s dokumentaristou Martinem Vadasem.

Mladší z bratrů Josef se narodil 8. března 1932 v Lošanech u Kolína ve vlastenecké rodině legionáře. Dětství prožil během okupace v Poděbradech, kde byla rodina pronásledována gestapem, které pátralo po v odboji působícím otci.

Poté, co se dostal na Západ, sloužil Josef stejně jako bratr Ctirad v americké armádě. Po skončení vojenské služby žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se, s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Podnikal v řadě oborů, mimo jiné v oblasti kovových slitin a letadel. Nakonec zakotvil u elektroniky, jeho firma vyrábí různé elektronické součástky.

Josef Mašín je držitelem řady vyznamenání. Již jako nezletilý dostal spolu s bratrem medaili Za chrabrost, a to za za "osobní statečnost v době války". V roce 2005 získal krajanskou Masarykovu medaili. V roce 2008 jej premiér Mirek Topolánek ocenil plaketou předsedy vlády, loni ministr obrany Alexandr Vondra vojenským vyznamenáním Zlatá lípa. Premiér Petr Nečas označil toto vyznamenání, které posmrtně získal i bratr Ctirad, za výraz úcty ke statečnosti, s níž se oba postavili totalitnímu režimu. Opakovaný návrh Senátu na udělení některého z vysokých státních vyznamenání členům skupiny Mašínů zatím neuspěl.

Nejen proto, že jejich činnost je dnes v Česku přijímána rozporuplně, se do rodné země Mašín nevrátil ani po pádu komunistického režimu. Podle něj se Česká republika doposud nezbavila komunismu a komunistů a komunistické zločiny nebyly potrestány. "Co mě k Československu dnes váže, jsou hroby mých rodičů, našich přátel a vzpomínky," řekl v jednom z rozhovorů.

zdroj: ČTK

Popřáli byste Josefu Mašínovi všechno nejlepší? Ne? Ano? Vrah? Hrdina?

Autor: Mašinérie | čtvrtek 8.3.2012 19:32 | karma článku: 15.15 | přečteno: 908x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Pazourová

Když se oči protočí

Rozbily se mi brýle. Zní to trošku jak parodie na kreslené záznamy bouraček od pojišťovny,Při procházení zahradou došlo nečekaně ke střetu mého obličeje a bodavého hmyzu a já z nepochopitelného důvodu odhazuji brýle v dál.

21.8.2019 v 0:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Karel Trčálek

Dědova smrt

Když mi zemřel děda, byl jsem z toho úplně hotový a dlouho se nemohl vzpamatovat, i když zemřel docela přirozeně

20.8.2019 v 17:13 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 245 | Diskuse

Lukáš Burget

Kdo má vychcípat, kdo je invazní druh a co je to „předsudečná nenávist"?

Dvě veřejně aktivní dámy, jedna herečka a jedna poslankyně, učinily dva nekonvenční výroky. Jednu z nich za to vyšetřuje policie, druhé dala policie pokoj. Nabízí se spekulace o tom, proč tomu tak je.

20.8.2019 v 15:00 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 1501 | Diskuse

Zdeněk Pliska

V Německu odstavili kolotoč připomínající svastiku

Ty jó, kolotoč v Německu připomíná hákové kříže, tak ho odstavili. Kdyby připomínal půlměsíc, nebo mešitu, to by drželi huby, to by jim nevadil...

20.8.2019 v 14:42 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 510 | Diskuse

Pavel Hewlit

Globální oteplování začíná u Svozilů

Jako by toho nebyl celý svět. Jarmila K. přeplavala celý Blaťák, aby si na druhém břehu odskočila, protože toalety na břehu byly emisně nevyhovující. Prdy od krav byly označené jako nebezpečnější než světový terorismus.

20.8.2019 v 14:22 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 326 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1479
Odbojová skupina bratří Mašínů a blog o ní, který nemá názor. Blog, který rekonstruuje. Bratři Mašínové - vrazi nebo hrdinové? Máte pocit, že víte vše nebo víte jen to, co chcete a potřebujete? Holá rekonstrukce. Nic než fakta. Udělejte si názor. A pak ho změňte.
Blog Mašinérie byl za speciálních podmínek schválen administrátory iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz